בחירת גופי תאורה לעסקים

חלק מהותי בתכנון המרחב העסקי נוגע לתאורת המקום.
תכנון נכון של תאורה תורם ליצירת אווירה מבוקשת בבית העסק, משפר את איכות סביבת העבודה וגם יכול למשוך לקוחות.
הדבר נכון לכל סוגי העסקים בין אם מדובר בחנות אופנה, אולם אירועים, מסעדת שף, בית קפה שכונתי, משרד עורכי דין, חברת הייטק, מוסך, סטודיו לתכשיטים או בית מלון.

תאורת לעסקים חשובה להתנהלות מוצלחת ויעילה בין אם מדובר בעסק מסחרי, משרד או בתעשייה. החשיבות ניכרת במספר מישורים מרכזיים:

 • אווירה- לגופי תאורה לעסקים יש השפעה ישירה על עיצוב האווירה במקום, הנדרשת להתאים למאפייני מיתוג ותדמית. למשל יש מי שמבקש ליצור בבית העסק אווירה חדשנית ומתקדמת, אווירה פתוחה ובהירה, אישית ואינטימית, ייחודית ודרמטית ועוד.
 • סביבת עבודה- תכנון נכון של תאורה בעסקים נדרש גם לשיפור סביבת העבודה והתאמתה לצרכים שונים, כמו עבודה מול מחשב, פגישה אישית, קריאת מסמכים, עבודה יצרנית ועוד.
 • חווית לקוחות- לתאורה בעסק יש גם השפעה ישירה על חווית הלקוח, החל באווירה הנוצרת במקום, תחושת הנוחות של הלקוח, האפשרות לבחון פריטים שונים במרחב ועד להנחיית הלקוח לנקודות עניין.

ניתן לחלק תאורה לעסקים לחמישה סוגים עיקריים, הכוללים תאורת אווירה, תאורת הדגשה, תאורת עבודה, תאורת חירום ותאורה כללית:

 • תאורת אווירה- תאורה האחראית על יצירת האווירה במקום אשר לרוב תשתלב עם גופי תאורה מרשימים וייחודיים, מתאימים לעיצוב הפנים של העסק ותורמים להעברת מסרים מבוקשים כמו קידמה, איכות, יצירתיות, יוקרה ועוד.
 • תאורת הדגשה מיועדת להאיר נקודות מסוימות בעסק במטרה להבליטן ולגרום להן להראות יותר מושכות וחשובות. נקודות אלו יכולות להיות מוצרים נבחרים, תצוגה ייחודית, הארת מדפים, פינות, לוגו העסק וכדומה, ויכולות להתבטא בתאורה ממוקדת מכיוונים, דרגות בהירות וגוונים שונים.
 • תאורת עבודה הינה תאורה ממוקדת ובהירה שנדרשת לביצוע משימות כמו קבלת קהל, קופה, עבודה מול מחשב, חדרי הלבשה ללקוחות וכדומה.
 • תאורה כללית- תאורה המיועדת להאיר את כלל החלל ולמלא מרווחים שתאורות אחרות כמו תאורת אווירה ותאורת עבודה לא מאירות. ככזאת תאורה כללית מבטיחה שכל החלל יהיה מואר, נוח ובטוח לשהות ולהסתובב בו.
 • תאורת חרום- בכדי לעמוד בדרישות חירום ובטיחות בתי עסק מחויבים בתאורת חירום,  עם גופי תאורה שלא תלויים במערכת הכללית ופועלים בעת הפסקות חשמל.

 

לפני שבוחרים גופי תאורה יש להבין מראש את צרכי התאורה השונים של העסק, בין אם צרכי עבודה, אווירה, מיקוד ותאורה כללית. צרכים אלו יובנו בהתאם לאופן חלוקת החלל בעסק, כמות אור טבעי שיש בו והשימוש בכל מרחב ואזור. כמו כן יש להחליט מראש איזה אווירה מתאימה במקום בהתאם למסר המבוקש ומאפייני קהל היעד. למשל קהל מבוגר יעריך תאורה יותר  רגועה ומכובדת בעוד שקהל צעיר יתרשם ממקום עם אווירה עכשווית וחדשנית. בנוסף לכך יש  לבחון היטב תשתיות ונקודות חשמל במקום ולהבין אם הן ממוקמות במקומות מתאימים, ובאם הן מספקות או יש לשנותן. ולבסוף, מכיוון שגופי תאורה מוצעים בטווח מאוד רחב של מחירים יש להחליט מראש על מסגרת תקציב לפרויקט זה.

ישנם כמה שיקולים עיקריים המשפיעים על בחירת גופי תאורה שונים לעסק, המספקים מענה ליעדים וצרכים שונים:

 • עיצוב- חזות גופי התאורה נדרשת להתאים לעיצוב הפנים של העסק מבחינת סגנון, חומרים וגוונים. כמו כן עיצוב גופי התאורה יושפע מתפקידם ומהאווירה המבוקשת במקום.
 • מידות- גודל גוף התאורה הינו תוצאה של מספר נורות שהוא נדרש להכיל, לצד גודל המבנה בו הוא ממוקם והיותו פרופורציונאלי מולו. למשל בחלל גדול וגבוה גופי תאורה קטנים וצמודים לתקרה ייעלמו במרחב, בעוד שגופי תאורה גדולים ונמוכים יבלטו הרבה יותר.
 • איכות- כדאי שגופי התאורה בעסק יהיו טובים ואיכותיים. איכות זו ניכרת במוצרים בטוחים ועמידים לאורך זמן וגם ברמת הגימור של גוף התאורה המשפיעה על חזותו.
 • סוג נורות- יש לבחון את סוג הנורות שמתאימות לגוף התאורה והיותן נורות שקל להשיג, בעלות אורך חיים כמה שיותר ארוך, בגוון ורמת בהירות נדרשת ועם עוד תכונות מתאימות כמו נורות שאינן מתחממות יתר על המידה.
 • התקנה- חשוב גם לבחון את אופן התקנת גוף התאורה והיותו מתאים למבנה ותשתיות קיימות. כמו כן יש להעדיף גופי תאורה שקל להתקינם ולפרקם, ולהחליף בהם נורות במידת הצורך.
 • תיקון ותחזוקה- יש להעדיף גופי תאורה שממעטים לצבור אבק ולכלוך ושקל לתחזק ולנקות אותם.
 • עלות- כמו כל מוצר אחר יש לבחון את עלות גופי התאורה, לרבות עלות הוצאות שוטפות.
 • ייחוד- בכדי לזכות בערך מוסף המבליט את בית העסק מעל מתחרים ויוצר עניין בקרב לקוחות, כדאי לבחור בגופי תאורה מיוחדים לעסק, לרבות כאלו בהזמנה אישית שמתאימים לתדמיתו ומסריו.

כפי שניתן להבין, מיקום של גופי תאורה בעסק מושפע משורה ארוכה של גורמים שיש לקחת בחשבון. לכן בתור התחלה מומלץ לתכנן את כל נושא הצבת גופי התאורה עם גורם מקצועי, מנוסה ואמין. מעבר לכך תכנון מיקום של גופי תאורה מושפע מייעודי גוף התאורה, בין אם לעבודה כתאורת ספוט, תאורת אווירה, תאורת כללית או תאורת חירום. כמו כן מיקום התאורה מושפע ממיקום תשתיות ונקודות חשמל בעסק וכמות אור טבעית החודרת למרחב. גם למאפייני המבנה יש השפעה על מיקום גופי התאורה באופן יציב ובטוח. למשל תקרות וקירות גבס מוגבלים בעומס המשקל של גופי תאורה. בנוסף, מיקום גופי התאורה ייבחר באופן שייטיב עם המרחב מבחינת הגודל, הצורה וסגנון העיצוב שלו. ולבסוף, גופי התאורה השונים בעסק ימוקמו כך שהם יתכתבו ויעצימו אחד את השני.

בניינים

משרדים

מסעדות

אירועים

מסחרי