גופי תאורה לחדר שינה שעושים את כל ההבדל

כחלק ממגמת עיצוב הפנים גם חדרי שינה זוכים לעיצוב מוקפד המתאים לייעוד החדר ולצרכים אישיים.
מקום מכובד בעיצוב חדר השינה מוקדש לגופי התאורה שיותקנו בו ולהיותם מספקים מענה שלם, פרקטי ואסטטי כאחד.

על מנת להבין למה בכלל כדאי להשקיע בגופי תאורה איכותיים ומעוצבים לחדר שינה, יש תחילה להבין את חשיבותם ותרומתם למרחב זה. חדר שינה הינו מקום המרגוע והמנוחה שלנו, שעבור רבים מהווה את מקדש הפרטיות והאינטימיות בו הם יכולים להשיל את תלאות היום ולהיות הם עצמם ללא מסכות וללא מאמץ. בכדי להגיע לנוחות מרבית שכזו יש צורך ביצירת סביבה תומכת הניכרת בחזות חדר השינה והאווירה ששורה בו, וזאת בעזרת פריטי ריהוט בחדר כגון וילונות, שטיח, ריצוף, גווני הקירות ועוד. גם התאורה בחדר משחקת תפקיד מרכזי בעיצוב אווירה מבוקשת. חשוב לדעת כי לאור יש השפעה ישירה על מצב הרוח ורמת האנרגיה שלנו, וככול שהאור יותר בהיר וחזק כך אנו חשים יותר נמרצים ואנרגטיים. לכן לחדר שינה נעדיף את ההיפך, כלומר תאורה רכה שמאפשרת לנו להוריד הילוך ולהירגע.

לפני שבוחרים גופי תאורה לחדר שינה יש להכיר בהבדל ובייחוד של מרחב זה משאר אזורי הבית. קודם כל, שלא כמו מרחבים מעוצבים אחרים המשמשים כמרחב פרטי וציבורי, חדרי שינה מיועדים לעיני בעליהם בלבד. ככאלו ניתן למעשה לעצבם באופן שונה מכלל הבית, עם דגש רב יותר על העדפה אישית. כפועל יוצא מכך גם התאורה בחדר זה אינה חייבת להתאים לכלל המרחב הביתי, אלא תמוקד בעיצוב ובצרכים המיוחדים של החדר.

בנוסף לכך, בעוד שחדרים וחללים אחרים מיועדים לפעילויות שונות, חדר שינה מיועד בעיקר למרגוע,  מנוחה ואינטימיות וכך גם התאורה הנבחרת עבורו נדרשת להיות. זאת לצד מענה לצרכים פרקטים נוספים המתקיימים בחדר, כמו איפור ולבישת בגדים.

מעבר לכך, בשוק מוצע מבחר גדול של גופי תאורה מעוצבים לחדר שינה, בטווח רחב של סגנונות, איכויות ומחירים. ממבחר זה  כדאי לבחור בפריטים כמה שיותר איכותיים העומדים במסגרות התקציב שלכם, שישרתו אתכם נאמנה שנים רבות וטובות. כמו כן חשוב להכיר מראש בתי עסק מומלצים המציעים גופי תאורה איכותיים מתאימים לחדר שינה, עם עדיפות לכאלו המציעים גם גופי תאורה בהתאמה אישית.

אחרי שהבנו את הייחוד של גופי תאורה בחדר שינה, יש להכיר את האפשרויות השונות העומדות לפנינו. למעשה עבור חדר שינה יכולים להתאים מספר סוגים של גופי תאורה, כאשר לרוב מומלץ לשלב בחדר יותר מגוף תאורה אחד וכך לזכות במענה לצרכים שונים. גופי תאורה אלו יכולים להיות:

 • גוף תאורה מרכזי- בחדרי שינה רבים מותקנת תאורה מרכזית, שלרוב מסופקת עם דימר המאפשר לעמעם את האור. גוף התאורה המרכזי מקובע לתקרה והוא יכול להיות צמוד או תלוי. הוא מיועד לספק תאורה כללית לחדר עבור צרכים שונים. כך למשל, לניקוי וסידור החדר או התארגנות ליציאה החוצה נעשה שימוש בתאורה מרכזית חזקה, בעוד שאווירת ערב רגועה ורומנטית תושג על ידי עמעום האור בעזרת הדימר לרמה הרבה יותר רכה וחמימה.
 • מנורות קיר- בחדרי שינה רבים נעשה שימוש במנורות קיר שיכולות לשמש לצרכים ממוקדים עם אור בהיר מכוון לכיוון מסוים, כמו מנורת קריאה משני צידי המיטה, מנורות מעל מראה בפינת איפור או מנורות מעל ארון בגדים. מנגד, מנורות קיר בחדר שינה יכולות להיות גם ליצירת אווירה רכה ורומנטית.
 • מנורות שולחן- את מנורות הקיר לצידי המיטה יכולות להחליף גם מנורות שולחן מעוצבות, המספקות מענה לשימוש אישי וליצירת אווירה.
 • תאורה עומדת- למי שיש כורסא או ספה בחדר השינה יתכן שיהיה כדאי להתקין מנורה עומדת מעוצבת בחדר, היכולה לשמש לקריאה, תאורת ערב רכה, כתאורת אווירה וכדומה.

אחרי שהכרנו את סוגי גופי התאורה שיכולים להתאים לחדר שינה, אפשר להגיע לשאלה המרכזית: איך בוחרים גופי תאורה מעוצבים לחדר השינה. התשובה לשאלה זו מורכבת משורה ארוכה של פרטים שיש לתת עליהם את הדעת, הכוללים בין היתר:

 • סגנון עיצוב- בחרו בגופי תאורה המתאימים לעיצובו של חדר השינה, משלימים ותומכים בו. כך למשל, לחדר שינה כפרי יתאימו גופי תאורה רכים בסגנון של פעם כמו אהילי בד, בעוד שלחדר שינה מודרני יתאימו גופי תאורה בצבעים ניטרליים כמו שחור, אפור ולבן, בקו נקי ומינימליסטי.
 • אווירה מבוקשת- לצד סגנון יש גם לחדד ולדייק את האווירה המבוקשת בחדר השינה, המשפיעה על מאפייני גוף התאורה הנבחר, גוון האור שהוא מפיץ ומידת בהירותו. כמו כן יתכן שלכל גוף תאורה בחדר יהיה ייעוד שונה, למשל תאורה מרכזית תיצור אווירה מרגיעה, תאורת קיר תיצור תאורה רומנטית וחושנית, וכדומה.
 • מידה נכונה- בחרו בגופי תארוה במידית פרופורציונליות לאלו של החדר, שישתלבו בו באופן נעים, מאוזן והרמוני. כמו כן שימו לב שמידת כל גוף תאורה מתאימה לאזור בו הוא יוצב. למשל מנורת שולחן הניצבת על שידה ליד מיטה נדרשת להיות עם מעמד קטן דיו למידת השידה באופן שיאפשר לעשות במשטח העליון שלה שימושים נוספים, כמו להניח ספר, משקפיים או שעון מעורר.
 • פריטים נוספים- אם אתם בוחרים סוגים שונים של גופי תאורה חשוב שגופי תאורה אלו יהיו בקו עיצוב אחיד ושידברו באותה שפה. כמו כן יש לשים לב כי גופי התאורה מתכתבים עם פריטים נוספים במרחב, כמו ריהוט, צבע קירות, וילונות, שטיח, כיסוי מיטה וכדומה.

חלק מבחירה מוצלחת של גופי תאורה טמון בתכנון מוקדם ונכון של מיקומם. בתור התחלה חשוב להבין כי ליבו של חדר שינה אינו מרכז החדר אלא המיטה שבו. לכן לא אחת תאורה מרכזית תמוקם מעל מיטה זו. כמו כן תאורה הרמונית בחדר שינה לרוב מבוססת על מיקום נכון ומאוזן של גופי תאורה, בייחוד עבור אלו המותקנים משני צדדיה של המיטה. בנוסף, במיקום גופי תאורה יש להתחשב בתשתיות ונקודות חשמל קיימות ובמידת הצורך לדאוג מראש לשנותן.

בנוסף יש לקחת בחשבון את עוצמת, גוון ומידת פיזור של תאורת החדר המותאמים לשעות, מצבים וצרכים שונים. למשל לשעות היום יש לבדוק אם יש צורך לחזק תאורה טבעית בתאורה מלאכותית, ומנגד יש לבחון איזו תאורה תתאים לחדר במצב של האפלה מלאה. בנוסף יש לשים לב למיקום גופי תאורה בהתאם לצרכים פרקטיים, בגובה וזוויות נכונות, למשל עבור תאורה סביב מראת איפור או הלבשה, מעל או בתוך ארונות בגדים, לפינת קריאה, עבור צפייה בטלוויזיה וכדומה.

עוד כמה טיפים לסיום

לפניכם עוד מספר עצות שיכולות לעזור לכם בבחירת גופי תאורה נכונים לחדר השינה שלכם:

 • במרבית המקרים לחדר שינה פחות מתאימים גופי תאורה מאוד גדולים, דומיננטיים ודרמטיים בהיותם מייצרים אפקט הפוך מזה המבוקש של מרחב רגוע ומרגיע. ואם במקרה מוצא בעיניכם דווקא גוף תאורה מעוצב גדול נסו לבדוק אם תוכלו לקבלו בגרסה מוקטנת.
 • כדי לקבל מענה לצרכים שונים כדאי לפזר מגוון גופי תאורה ברחבי חדר השינה ולדאוג שיהיו להם מספר מוקדי שליטה, בעיקר ליד מיטה או דלת הכניסה.
 • זכרו שתאורה בחדר שינה נדרשת להיות נעימה, לכן גם התאורה המרכזית הבהירה של החדר כדאי שלא תהיה חזקה ובוהקת מידי. ובכל מקרה דימר הינו פתרון מעולה לשליטה על עוצמת האור בחדר.
 • בכדי לזכות בגופי תאורה מעוצבים, מתאימים, איכותיים ומיוחדים, פנו למעצבי תאורה מקצועיים ומומלצים שגם יוכלו לסייע בבחירה נכונה שלהם.