תאורה לפינת אוכל שמתאימה לעיצוב המרחב

במציאות העיצובית של ימינו המעדיפה חללים פתוחים, פינות אוכל לרוב מקושרות לסלון הבית. עקב כך, בהיותן גורם לכאורה משני בחלל, רבים טועים לחשוב שתאורה של פינת אוכל נדרשת להיות יותר צנועה ולשים דגש על פונקציונאליות. למעשה מדובר בגישה שגויה למדי המפספסת את הפוטנציאל העיצובי הטמון במרחב זה.

כידוע, לתאורה בפינת אוכל יש קודם כל תפקיד פונקציונאלי, בספקה מקור אור מתאים להסבה סביב שולחן עם נראות טובה של המוגש על גבי השולחן ובצלחות האישיות של כל אחד. בנוסף לכך, תאורה בפינת אוכל גם תורמת לעיצוב המרחב וליצירת אווירה נעימה ומזמינה לסעודה, שמשתלבת עם המראה הכללי של המרחב הפתוח ויוצרת קשר בין הסלון למטבח. מעבר לכך תאורה ייחודית ומרשימה גם יכולה לשדרג את חזות פינת האוכל וכל החלל הפתוח הצמוד לה.

כאמור, רבים טועים לחשוב שתאורת פינת אוכל נדרשת להיות יותר צנועה ולשים דגש על  המענה הפרקטי שהיא מספקת. למעשה מדובר בגישה מוטעית המקטינה ומורידה את חזות פינת האוכל, שלא אחת משקיעים בה במערכת שולחן וכיסאות איכותיים שלא זוכים לתשומת לב הראויה להם. בפועל, בעזרת גופי תאורה לפינת אוכל שהינם מעוצבים ומיוחדים, תלויים או צמודי תקרה, ניתן להפוך אזור זה לנקודת עניין מרשימה, ייחודית ומעוררת השראה, המשדרגת לא רק את פינת האוכל אלא את כל המרחב הפתוח. עם תאורה נכונה, מעוצבת וייחודית, פינת האוכל יכולה להפוך לאזור מרשים שהאורחים שלכם רק יחכו להסב סביבו וליהנות מהארוחה והמטעמים שיוגשו סביב השולחן. איכויות אלו מושגות על ידי בחירה בתאורה לפינת אוכל מעוצבת ומרשימה, מתאימה לצורת וגודל החלל ולסגנון העיצוב שלו, בין אם מדובר בפינת אוכל מודרנית, כפרית , מלבנית וכדומה.

כאמור, כדי לזכות בתאורה מתאימה לפינת אוכל יש לבחור בפריט מתאים לסגנון עיצובו של המרחב, כאשר לכל יצוב יתאים גוף תאורה אחר. כך למשל, פינת אוכל כפרית מאופיינת באווירה ביתית חמימה עם שילוב של הרבה אלמנטים טבעיים כמו עץ, נחושת וברזל, אבנים טבעיות, בדי טקסטיל רכים וכדומה. עבור פינת אוכל בסגנון זה יתאים לרוב גוף תאורה תלוי היוצר תחושה של קירבה וביתיות. כמו כן גוף התאורה נדרש להיות מעוצב בקו נעים, רך ומעוגל שיכול להיות בהשראת ימים עברו – למשל בדמות מנורות פחם או בדמות נברשת עתיקה. כמו כן גוף התאורה יפיץ אור רך, צהוב וחמים, והוא יכול לשלב חומרים טבעיים כמו ברזל, נחושת, עץ וזכוכית.

דוגמא נוספת להתאמת גוף תאורה לעיצוב פינת האוכל הינה פינת אוכל בסגנון מודרני, עם קו ישר ופשוט, וגוונים ניטרליים מונו כרומטיים שמעניקים מרחב נקי, מתקדם ואלגנטי. עבור פינות אוכל אלו בעלות חזות מודרנית יכולים להתאים גופי תאורה עשויים ממתכת, עם מראה יוקרתי, ייחודי ועכשווי, בקו ישר ונקי, עם זוויות ישרות וחדות ועם מרקם מבריק ואחיד. כמו כן לפינת אוכל מודרנית ניתן לבחור בין תאורה מרכזית צמודת תקרה או תלויה בהתאם להעדפה אישית ומידות החדר, כאשר לפינה עם תקרה יחסית נמוכה עדיף לבחור בגוף תאורה צמוד תקרה, היוצר תחושה של חלל יותר גדול, פתוח ומרווח.

גורם נוסף שיש לקחת בחשבון בעת בחירת גוף תאורה הינו הצורה של פינת האוכל עצמה. באופן כללי התאורה לפינת האוכל נדרשת להיות מעל השולחן במרכזו, באופן שיפזר את האור בצורה שווה בחלל ועל פני השולחן ויעניק מידה דומה של תאורה לכל הסועדים. פיזור שווה זה של תאורה מושג בקלות כאשר מדובר בשולחן אוכל מרובע או עגול, עם מבנה שווה במידותיו מכל צדדיו. מנגד, במקרה של פינת אוכל ושולחן מלבניים, ארוכים וצרים, יש צורך בגישה שונה כדי ליצור פיזור אחיד של האור. הפתרון הפשוט ביותר מתקבל על ידי בחירה בגוף תאורה מאורך המוצב במרכז ובמקביל לשולחן וכך מספק תאורה שווה לכל אורכו. אפשרות נוספת הינה לבחור בפריט עם עוצמת תאורה גבוהה המבטיחה שהאור יגיע לכל נקודה בשולחן האוכל.

עוד כמה דגשים נוספים לסיום

מלבד מה שכבר נאמר, ישנם עוד שורה של פרמטרים נוספים בבחירה של גופי תאורה לפינת אוכל, הכוללים בין היתר:

  • מלבד התייחסות למאפייני פינת האוכל, בחלל פתוח יש גם להתייחס בבחירת גוף תאורה לחללים מקושרים נוספים כמו סלון, מטבח, כניסה לבית וכדומה. גוף התאורה הנבחר נדרש להשתלב עם סגנון עיצוב וגופי תאורה אחרים שיש במרחב באופן הרמוני ואסטטי, עם שימוש באותו סגנון עיצוב של גופי תאורה, אותם קווים, חומרים וגוונים של גוף תאורה ואור, וכן התאמה לגודלם של גופי תאורה נוספים.
  • מלבד גוף תאורה מרכזי ניתן להוסיף בפינת אוכל אלמנטים נוספים של תאורה מתאימה שתורמים בעיקר ליצירת אווירה, כמו תאורת קיר או פסי תאורה צמודים לתקרה, לקיר, למדף וכדומה. זאת בנוסף לתאורה ממוקדת כמו ספוטים, היכולים לשמש במקרים שרוצים ללמוד או לעבוד על מחשב ליד שולחן האוכל.
  • במקרה ומדובר בתאורה יחסית נמוכה חשוב לבחור בנורות שאינן מחממות, שלא יגרמו לאי נוחות למסבים סביב השולחן. למטרה זו יכולות להתאים נורות לד שהן גם חסכוניות בצריכת חשמל וגם מציגות אורך חיים ממושך.
  • כמו כל פריט אחר גם בבחירת גופי תאורה מעוצבים העלות היא חלק  בסיסי במערך השיקולים, בייחוד מכיוון שמדובר בתחום עם קשת רחבה של מחירים. העלות של גופי תאורה משתנה בהתאם לאיכותם וייחודם. כך למשל, גוף תאורה מפס ייצור המוני יהיה יותר זול מגוף תאורה ייחודי, פרי יצירה של מעצב תאורה מקצועי. כמו כן עלות גופי התאורה משתנה בהתאם לסוג ואיכות החומרים שמהם הם עשויים, מידת מורכבות הכנת גוף התאורה, גודלו ובאם מדובר בהזמנת גוף תאורה בהתאמה אישית.