לשדרג את המרחב עם גופי תאורה מיוחדים

מבקשים גוף תאורה מיוחד לבית, לעסק או ללובי של הבניין שלכם. רוצים פריט שונה מהסטנדרט שאי אפשר להתעלם ממנו התורם לעיצוב החלל? לפני שאתם בוחרים גוף תאורה מיוחד כדאי שתבינו יותר טוב את הנישה, למשל מה שהופך גוף תאורה למיוחד, איך הוא תורם לעיצוב המרחב ואיך מתאימים גוף תאורה מיוחד לחלל המיועד עבורו.

אז החלטתם להתקין בסלון ביתכם, בלובי של בניין או בחלל מרכזי של עסק גוף תאורה מיוחד. אך כאשר אתם מתחילים לחפש פריטים כאלו אתם מגלים שמדובר בהגדרה שיווקית נפוצה, שלאו דווקא מעידה על ייחודם של הפריטים. לכן, כדי לסייע לכם לברור בין המוץ לתבן נתחיל בלהבין מה מוגדר כגוף תאורה מיוחד, וכך תוכלו למצוא אחד שכזה יותר בקלות. למעשה גופי תאורה מיוחדים נחלקים לשלוש קטגוריות ראשיות, של גופי תאורה מורכבים, גופי תאורה לפי הזמנה וגופי תאורה בעיצוב מיוחד של יוצרם:

  • עיצוב ייחודי- גופי תאורה מיוחדים הינם פרי עבודתו של מעצב תאורה שמשלב ידע מקצועי בנושא לצד הבנה מעמיקה בנושאי תאורה, עיצוב, אומנות ויצירה. גופי תאורה אלו נושאים לרוב את חותמו של יוצרם בקו שלהם וסגנונם והם לרוב מיוצרים כפריטים ייחודיים או בסדרות בודדות. כמו כן ניתן להזמין מהמעצב גוף תאורה ייחודי שמשלב את הקן שלו יחד עם העדפות וצרכים אישיים של הלקוח.
  • לפי הזמנה- גופי תאורה מיוחדים הם פעמים רבות פריטים בהתאמה אישית מלאה, המוזמנים לפי דרישה, לפי תוכניות של הלקוח, אדריכל או מעצב פנים. ככאלו מתקבל פריט אחד ויחיד שאין שני לו, המתוכנן במדויק בהתאם לבקשות אישיות, נתוני המקום בו הוא יוצב, צרכים, מסר ואווירה מבוקשים.
  • גופי תאורה מורכבים- לא אחת גופי תאורה מיוחדים מציגים רמה גבוהה של מורכבות, שלא תמצאו בגופי תאורה סטנדרטים המוצעים בחנויות רגילות, והיא הופכת את ייצור ועיצוב גוף התאורה למאתגר במיוחד. אתגר זה יכול לנבוע מסיבות שונות, כמו גוף תאורה עם הרבה מאוד פריטים, גוף תאורה גדול במיוחד, שילוב של חומרים מיוחדים, מבנה עדין במיוחד, שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, צורה מורכבת ומדויקת של פיזור ופיסול האור במרחב, ועוד.

אחרי שהבנו מה מגדיר גוף תאורה כייחודי עולה השאלה האם כדאי להשקיע בגוף תאורה שכזה וכיצד הוא תורם לשדרוגו ועיצובו של החלל. התשובה לשאלה היא חד משמעית כן, בתנאי כמובן שבוחרים גוף תאורה מתאים. היכולת של גוף תאורה ייחודי לשדרג את החלל נובעת משני גורמים מרכזיים של התאמה ושל ייחוד. קודם כל גוף תאורה ייחודי שמתוכנן במיוחד עבור החלל בו הוא יוצב, מותאם במדויק עבורו באופן המעצים את העיצוב שלו ואת חזותו. כמו כן גוף תאורה שכזה יוצר ותומך באווירה ומסר מבוקשים במרחב, בין אם מדובר במסר של קידמה, יצירה, איכות, יוקרה, קלילות ועוד. בנוסף לכך גוף תאורה ייחודי הינו פריט יחיד במינו, שלא תראו בשום מקום אחר, המעניק הרבה עניין למרחב ויכול להפוך חלל גנרי למקום מעורר השראה ובלתי נשכח.

בכדי ליהנות מכל היתרונות שיש לגוף תאורה מיוחד, חשוב שהוא יתאים במדויק למרחב בו הוא יוצב בין אם מדובר במרחב אישי, עסקי או ציבורי. התאמה זו לוקחת בחשבון שורה של פרמטרים. העיקריים שבהם הינם:

  • יעוד גוף התאורה- בתור התחלה יש להגדיר את ייעודו של גוף התאורה בין אם ליצירת אווירה, כתאורה מרכזית, תאורת עבודה, תאורה ממוקדת וכדומה. הגדרה זו תוביל לתכנון גוף תאורה שהוא לא רק אסטטי אלא גם עונה לצרכים פרקטים.
  • סגנון עיצוב- יש לבחור בגוף תאורה שמתאים לסגנון החדר בו הוא יוצב על פרטיו השונים, בין אם מודרני, כפרי, אורבני, ים תיכוני, אקלקטי, קלאסי, יוקרתי וכדומה.  התאמה זו ניכרת בחומרים מהם עשוי גוף התאורה, הקו שלו, גוון גוף התאורה, מאפייני האור שהוא מפיץ ואופן ורמת גימורו.
  • אווירה ומסר- בהתאם לסגנון החלל וייעודו יש להחליט על אווירה ומסר שהגוף התאורה יעביר. כך למשל, יש המבקשים בחלל מודרני להבליט באמצעות גוף תאורה נושאים של חדשנות, ויש מי שיבקש להעביר מסר של ניקיון ופשטות, ואחר יעדיף להדגיש רעיון של חשיבה מקורית מחוץ לקופסא.
  • מידות וגודל החלל- גם גודל וצורת החלל משפיעים באופן ישיר על מאפייני גוף תאורה ייחודי. כך למשל, ככול שמדובר בחלל יותר גדול וגבוה כך יש צורך בגוף תאורה יותר גדול ובעל נוכחות, שיבלוט במרחב ולא ייבלע בתוכו. כמו כן צורת חדר מרובעת, עגולה, מלבנית או סימטרית וכדומה, תשפיע על צורתו של גוף התאורה.