שילוב מנורות קיר ברחבי הבית

אם בעבר חללים במרחב הביתי בארץ הוארו בעיקר על ידי גופי תאורה עילאיים, מחוברים לתקרה, הרי שכיום המצב שונה לחלוטין וגופי תאורה מוצעים כפריטים המתחברים לקירות בשלל דגמים, עיצובים, גדלים וצורות הפצת אור.  מתוך מבחר זה כל אחד יכול לשלב בביתו גופי תאורה לקיר שניתן להתקינם בחללים חיצוניים ופנימיים שונים בבית, לרבות סלון, חדר שינה, חדר עבודה, ילדים, מטבח, חצר, מרפסת, כניסה לבית ועוד.

אחד היתרונות המהותיים שמציגה תאורת קיר מעוצבת הוא יכולתה לעצב את הקירות הבית. הקירות מהווים את שטח הפנים הגדול ביותר בבית וככאלו הם נדרשים בנקודות עניין שיעניקו להם גיוון ועומק. לצורך זה עונות מנורות קיר המכוונות את האור שלהן כלפי קירות הבית ויוצרות אפקט של החזר אור, המאיר גם את המרחב ויוצר בו עניין. מעבר לכך מנורות קיר מעניקות גיוון באמצעי הארת הבית, עם מענה למגוון צרכים כמו תאורת אווירה ותאורה ממוקדת באלמנטים שונים במרחב או על הקירות כמו ציור, עציץ או פסל, וכן תאורה ממוקדת לצרכי עבודה, למשל לבישול מטבח או עבור קריאה. מנורות קיר מוצעות בימינו בשלל דגמים ועיצובים המתאימים לכל חדר ומרחב פנימי או חיצוני, למשל ניתן להתקינן במרפסת, על גבי פרגולה, בחדר מדרגות, מסדרונות, סלון, חדר רחצה, חדר שינה ועוד.

מתוך המבחר הגדול של תאורת קיר מעוצבת יש לבחון מספר פרמטרים. העיקריים שבהם הינם:

  • בחירת מנורות קיר מתחילה בהגדרת ייעודן, המכתיב את סוג גופי התאורה שיבחרו בין אם מדובר בתאורת אווירה, תאורה ממוקדת, תאורת עבודה וכדומה.
  • סגנון עיצוב- יש לבחור במנורות המכתבות עם סגנון עיצוב החלל בו הן יוצבו, בין אם מדובר בסלון מודרני, חדר שינה רומנטי, חצר עמוסת צמחים, פינת אוכל יוקרתית וכדומה.
  • מיקום- גם המקום בו יותקנו המנורות יכתיב את בחירתן בין אם הן מיועדות לשימוש במרחב פנימי או חיצוני, אם הן יותקנו על קיר גדול בסלון רחב ידיים או במסדרון ארוך וצר, אם הן ישמשו בחדר ילדים או כתאורה לחדר שינה, ועוד.

כאמור, לכל חדר וחלל בבית יש לבחור במנורות קיר מעוצבות מתאימות. כך למשל, לחדר שינה יש צורך במנורות קיר מתאימות לסגנון עיצוב החדר, כמו חדר עם עיצוב מודרני, כפרי, וינטג' וכדומה. כמו כן לחדר שינה עדיף לבחור במנורות קיר שאינן מסנוורות, שלא יפריעו למי שנח בחדר. בנוסף יש לבחור במנורות קיר בהתאם לייעודן, למשל מנורות לקריאה בשני צידי המיטה נדרשות בתאורה ממוקדת בהירה, בעוד שלאווירה יש לבחור בנורות עם אור מפוזר, חם ורך. כמו כן, במרבית המקרים כדי ליצור מרחב נעים והרמוני עדיף לצידי המיטה לבחור במנורות קיר זהות במיקום סימטרי. ולבסוף, דאגו שיהיו לכם מספר מוקדי שליטה על גופי תאורה אלו, בייחוד ליד המיטה וליד דלת הכניסה לחדר.

יש לדעת כי מנורות קיר המיועדות לשימוש חיצוני הינן מנורות שונות מאלו המיועדות לשימוש ביתי, בהיותן נדרשות להתמודד עם פגעי מזג אוויר כמו רוחות, שמש, גשם, לחות, זיהום ועוד.

לכן חשוב לבחור במנורות קיר המיועדות לשימוש חיצוני, אטומות בפני חדירה של מים ורטיבות, שניתן להתקינן באופן חזק ויציב במיוחד כך שיעמדו בפני רוחות. כמו כן כדאי שמנורות קיר לסביבה חיצונית יציגו גם עמידות בפני קרינת שמש הגורמת לדהייה ובליה מהירה של חומר שאינו מוגן. מעבר לכך, כמו במרחב פנימי מנורות קיר נדרשות להתאים ולהשתלב בסביבתן, בין אם מדובר בחצר עמוסת צמחים, חצר מודרנית עם דק ובריכת שחייה וכדומה.